Çorum Peynirde Bir marka yarattı
Kargı’da Tulum Peyniri’nin tanıtımı için uzun yıllardır uğraş veren Mustafa Döğen Kargı Tulum Peyniri’nin marka tescilini aldı.

Kargı’da Tulum Peyniri’nin tanıtımı için uzun yıllardır uğraş veren Mustafa Döğen Kargı Tulum Peyniri’nin marka tescilini aldı. Kargı’da uzun yıllar Tulum Peyniri’nin ticaretini yapan ve tulum peynirinin tanıtılması için uluslararası yarışmalara katılan Tulum peyniri üreticisi Mustafa Döğen, Kargı Tulum Peyniri’nin marka tescilini aldı. Marka tescili için yaklaşık bir yıldır uğraş veren Döğen, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanan belgesini teslim aldı. Uzun yıllardır Kargı Tulum Peyniri üretimi ve ticareti ile uğraştığını belirten Döğen, “Kargı tulum Peyniri benim için sadece ticaret değil, ilçemizin bir değeri konumundadır. Bu nedenle bir yandan Kargı Tulum Peyniri’nin ticaretini yaparken, diğer yandan da Kargı Tulum Peyniri’ni tanıtmak için uğraş veriyorum. Tanıtım için verdiğim uğraş sadece ülkemizde iller arasında sınırlı değil, uluslararası platformlarda da girişimlerim var. Almanya’da katıldığım dünya peynirleri yarışmasında Kargı Tulum peyniri üçüncü oldu. İtalya’da yapılan dünya çapındaki yarışmada ilk 10 peynir arasına girdi. Kargı Tulum peynirimizi tanıtmak için çeşitli fuarlara katıldım, çeşitli üniversitelerde konferanslar verdim. Ancak bütün bunların Kargı Tulum Peyniri’nin tanınması için yeterli olmayacağını bir markalaşmaya gidilmesi gerektiği düşüncesini bende oluşturdu. Bu nedenle yaklaşık bir yıl önce marka tescili için başvuru yaptım ve Kargı Tulum Peyniri’nin marka tescilini kendi imkanlarımla aldım. Bundan sonra amacım ilçemize özgü bu peynir türünün daha da çok tanınması olacak. Bununla ilgili çalışmalarım devam ediyor’’ dedi.

 

 

PEYNİRİN ZAHMETLİ BİR ÜRETİM SÜRECİ VAR

Yaz mevsiminde yaylalarda üretilen sonbahar mevsiminde ise pazarda satışa sunulan Kargı tulum peyniri'nin özelliği hayvanlardan sağılan taze sütün sıcaklığını kaybetmeden süzülerek ve yağı alınmadan mayalanıp değişik işlemlerden geçirilerek tulumlara basılıp yapılmasıdır. Hayvanlardan sağılan sütün mayalanmasının belirli bir sürecin ardından bez torbaya basılıyor. Bu işlem yayladan göçlerin ineceği ekim ayı sonuna kadar devam ediyor. Yayladan inme zamanı olan Ekim ayı sonu yaklaştığında, peynirlerin pazarlanması için konulacağı tulumun hazırlanmasına başlanılıyor. Tulumlar koyun ve kuzu derilerinden yapılırken deriler çeşitli işlemlerden geçirilerek iyice temizleniyor ve küçük parçalar halinde kesilerek dikiliyor, Büyük bez torbalarda suyu akıtılan peynirler, beyaz bir çarşaf üzerine boşaltılır. Boşaltılan bu peynirler dikilip hazırlanan tulumlara içinde hiç hava boşluğu kalmayacak şekilde sıkıştırılarak basılıyor. Basılan bu tulumlar özenli bir şekilde pazarlara getirilerek satışa sunuluyor. Yağı alınmayan sütten yapıldığı için sıcak ortamlarda ve buzdolabında bulundurulmadan serin ortamda saklanarak tüketilen Kargı Tulum Peyniri Almanya'da dünyanın bir çok ülke ve şehrinden gelen peynirler arasında yapılan yarışmada üçüncü, İtalya'da düzenlenen bir yarışmada ise onuncu oldu. Çok farklı bir tada sahip olan bu peynir uzun ve zahmetli bir süreçten geçtikten sonra sofralara geliyor.

 

 

LEZZETİ DOĞAL OLMASINDAN GELİYOR

Tulum peynirinin lezzeti koyun ve keçilerin yaylalarda yediği ottan geliyor. Koyun ve keçiler her sabah güneşin doğuşuyla yaylada otlatılıyor. Akşam saatlerine kadar doğal otlarla beslenen koyun ve keçiler akşam da sağılıyor. Sağılan sütler süzgeçle süzüldükten sonra mayalanıyor. Mayanı tutmasıyla birlikte bir kaba konulan tulum peyniri daha sonra süzgeç görevi gören torbalara konuluyor. Burada peynirin suyu iyice akıtıldıktan sonra tuzlanıyor. Sonra bulunduğu torbadan büyük bir kaba boşaltılan peynir iyice yoğruluyor. 1 ay kadar bekletilen peynir sonra tekrar yoğruluyor. Peynir hazır kıvama geldikten sonra koyun derisinden yapılan bezlere basılarak yemeye hazır hale getiriliyor. Peynirin üretilişinin bir hayli zahmetli olması nedeniyle piyasa da da zor bulunduğunu belirten üretici Mustafa Döğen, "Bu nedenle peynirlerimiz genelde sipariş usulü üretiliyor, daha üretmeden satıyoruz. Peynirimizin tek eksikliği tanınmamış olması. Bu nedenle Kargı Tulum Peyniri'nin tanıtılması için ilgili tüm yarışma ve fuarlara katılıyorum. Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Gıda Mühendisliği bölümü öğrencilerimizin son yaptığı bu çalışmanın da Kargı Tulum Peyniri'nin tanıtılmasına bilimsel olarak katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi. - ÇORUM

Müşteri Memnuniyeti

Müşteri Memnuniyeti

İşimizi severek özenle yapıyor,güler yüzler için durmadan çalışıyoruz...

İNCELE
Neden Kargı Tulum Peyniri ?

Neden Kargı Tulum Peyniri ?

Kargı’da Tulum Peyniri’nin tanıtımı için uzun yıllardır uğraş veren Mustafa Döğen Kargı Tulum Peyniri’nin marka tescilini aldı.

İNCELE
Adres

Adres

İmambey Mah,Erikci Sok,No:11,/2 Kargı / Çorum

İNCELE